Idzie wiosna. Może czas pomyśleć o wymianie okien na nowe?

IDEALNY CZAS NA GRUNTOWNE PORZĄDKI

Wiosna to idealny czas na gruntowne porządki w domu. To także świetna okazja, by przyjrzeć się kondycji budynku po zimie, która w tym sezonie dała nam się wyjątkowo we znaki. Odczuliśmy ją zarówno w mięśniach, przerzucając kilogramy śniegu z podjazdów i chodników, jak i w portfelu – siarczyste, długo utrzymujące się mrozy znacząco uszczupliły domowy budżet przeznaczony na opłaty eksploatacyjne. Ale niskie temperatury to nie jedyni winowajcy wysokich rachunków za ogrzewanie. Warto sprawdzić, czy pieniądze nie uciekają nam przez… nieszczelne okna. Jeśli tak jest, może czas pomyśleć o ich wymianie?

Nadejście wiosny to moment wyczekiwany przez każdego właściciela domu. W końcu nie trzeba będzie się martwić odśnieżaniem, usuwaniem sopli, ale przede wszystkim rachunkami za ogrzewanie. Jeśli te wydały Wam się wyższe niż w poprzednich sezonach, a dodatkowo zauważyliście, że do wnętrza wpada mniej promieni słonecznych i zwiększył się hałas pochodzący w zewnątrz, to czas przyjrzeć się stolarce okiennej. Po latach intensywnej eksploatacji może wymagać wymiany. A ponieważ każdy rok przynosi w tym zakresie coraz nowocześniejsze i bardziej innowacyjne rozwiązania, może okazać się, że nowe okna wystarczą na długie lata.

SPIS TREŚCI

Co charakteryzuje dobre okna?

Rachunki za ogrzewanie z roku na rok są coraz wyższe? Właściciele domów dobrze to znają! Można to sobie tłumaczyć wzrostem ogólnych kosztów utrzymania domu i bezsilnie rozłożyć ręce. Ale można też baczniej przyjrzeć się tematowi i odkryć zupełnie inną przyczynę. Utrzymanie odpowiedniego bilansu termicznego w domu zależy w dużej mierze od jakości i kondycji stolarki okiennej – przez okna o obniżonych parametrach izolacyjności może uciekać aż 30% ciepła.

Takich problemów nie będą z pewnością mieć inwestorzy, którzy budowę domu rozpoczynają w tym roku. Dlaczego? Nie pozwolą im na to nowe warunki techniczne dotyczące budynków i ich eksploatacji. Mowa konkretnie o nowych przepisach regulujących wartość współczynnika przenikania ciepła dla okien elewacyjnych. Określa on ile ciepła przenika w ciągu sekundy przez metr kwadratowy danego okna, przy różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz wynoszącej jeden stopień. Im parametr ten jest niższy, tym większa izolacyjność okna. Od początku tego roku musi wynosić zaledwie 0,9 W/m2K. Co w takim razie mają zrobić właściciele starszych domów, często budowanych w czasach, w których energooszczędna stolarka okienna nie była nawet w sferze marzeń producentów ani inwestorów? Powinni rozważyć wymianę okien. I choć inwestycja jest niewątpliwie duża to w długiej perspektywie na pewno się opłaci. Co ważne, możliwe jest skorzystanie z programu Czyste Powietrze i uzyskanie dotacji na wymianę okien i drzwi na takie, które poprawią efektywność energetyczną.



Czym wyróżniają się nowoczesne okna?

Okazuje się, że przez okna „ucieka” z naszego domu nie tylko ciepło. Jak podają policyjne statystyki, prawie 80% wszystkich włamań dokonywanych jest właśnie tą drogą – okno zostaje wypchnięte lub jego skrzydło podważone, a z naszego domu znikają wartościowe przedmioty. Łupem złodziei zwykle padają domy wyposażone w starsze konstrukcje stolarki, które nie posiadają żadnych systemów antywłamaniowych. A tych w oferowanych obecnie rozwiązaniach jest kilka. Są to przede wszystkim okucia – specjalne zaczepy mogą być przykręcane do stalowego zbrojenia – im więcej stalowych mocowań zastosujemy, tym większą odporność okna na włamanie uzyskamy. Wyważenie okna utrudniają także odpowiednio ulokowane czopy, zazębiające się z zaczepami. Można rozważyć także zainstalowanie specjalnej płytki, która uchroni przed rozwierceniem mechanizmu otwierania lub klamki z blokadą – uniemożliwi ona sforsowanie skrzydła poprzez przesunięcie elementów ryglujących z zewnątrz. Jeśli naszym priorytetem jest okno antywłamaniowe obowiązkowo musimy przyjrzeć się także samej szybie, a właściwie pakietowi szybowemu, w którym poszczególne tafle połączone są ze sobą warstwami specjalnej antywłamaniowej folii. Im więcej warstw szkła i folii, tym szyba oczywiście odporniejsza na wybicie.

okna opolskie, okna pcv opolskie, producent okien opolskie, okna pcv dolnośląskie, okna aluminiowe śląskie

Decydując się na wymianę okien warto przyjrzeć się tym wykonanym z aluminium. Surowiec ten wyznacza bowiem nowy standard izolacyjności termicznej, przy zachowaniu ergonomii oraz funkcjonalności użytkowania oraz wpisuje się w nowoczesny trend architektoniczny.

Ale szczelne okna mają jeszcze jedną zaletę – skutecznie chronią nas przed hałasem dobiegającym z zewnątrz. Użytkownikom, którzy wyjątkowo cenią sobie komfort akustyczny, ciszę i spokój w zgiełku miasta czy okolicy ruchliwej ulicy, producenci oferują innowacyjne rozwiązania. Firma OknoPlus ma w swojej ofercie m.in. stolarkę okienną z dwoma rodzajami pakietów szybowych: SILENCEcity i SILENCEair. Decydując się na nie pamiętajmy jednak, że okno jest przegrodą zbudowaną z wielu elementów konstrukcyjnych, z których każdy ma inne właściwości akustyczne. Dlatego oprócz pakietu szybowego, istotny wpływ na tłumienie dźwięków będzie miał rodzaj ramy, a także zastosowane nawiewniki i uszczelki, rodzaj wzmocnień i okuć, aż wreszcie sposób montażu. Decyzję o zakupie okien warto więc skonsultować z doradcą technicznym, który zwróci uwagę na wszystkie priorytetowe parametry.

okna opolskie, okna pcv opolskie, producent okien opolskie, okna pcv dolnośląskie, okna aluminiowe śląskie

Czy okno może być elementem dekoracyjnym?

Prawdą jest, że stolarka okienna zmieniła w ostatnich latach swoje oblicze. Pasująca do wszystkiego, ale przez to nijaka, biel odchodzi do lamusa. Dziś okna są niezwykle ważnym elementem dekoracyjnym – zarówno elewacji, jak i wnętrza domu, bardzo świadomie wykorzystywanym przez architektów oraz ceniących design inwestorów. Ogromne tafle, zajmujące często całą powierzchnię wybranej ściany, to swoista wizytówka nowoczesnej bryły, której charakteru mogą dodać niespotykana barwa stolarki w modnym wykończeniu metalicznym. I choć inwestorzy stawiają głównie na różne odcienie szarości, to ci odważniejsi potrafią zdecydować się na czerwień, głęboką zieleń czy stalowy błękit. Warto podkreślić, że niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się wykończenia imitujące naturalne drewno. I nie ma się co dziwić! Jeśli wymieniamy okna w domu o tradycyjnej bryle i elewacji w naturalnym kolorze, drewniany deseń bez wątpienia sprawdzi się najlepiej.

 

Budujecie dom? A może zastanawiacie się, czy okna w Waszym eksploatowanym od lat domu wciąż są w dobrej kondycji? Jeśli tak jest, warto sprawdzić ofertę rynkową – ilość okiennych innowacji może Was zaskoczyć.



Umów się na wizytę w salonie, porozmawiamy o Twoim projekcie. Wróć do spisu aktualności